2015. június 30., kedd

Magyarország, a Hungarikumok hazája


Mi is az a hungarikum?

"Megkülönböztetésre, kiemelésre méltó érték, amely a magyarságra jellemző tulajdonságával, egyediségével, különlegességével, minőségével a magyarság csúcsteljesítménye, amelyet külföldön és belföldön egyaránt a magyarság eredményeként, kiemelt értékként tartanak számon, védett természeti érték, kiváló nemzeti termék, amit a Hungarikum Bizottság hungarikummá minősít, és ami a törvény erejénél fogva hungarikum."




A hungarikumok csoportosítása

Magyar személyek


  • írók, költők, műfordítók (pl. Karinthy Ferenc)

  • magyar és magyar származású Nobel-díjasok
  • magyar és magyar származású sportolók, olimpiai bajnokok és sportteljesítményeik
  • magyar és magyar származású zeneszerzők

Művészeti alkotások


  • Irodalom
  • magyar népmesék (pl. Benedek Elek gyűjteménye)
  • magyar nyelvű könyvek és más dokumentumok
  • Zenei alkotások (pl. Bartók Béla, Liszt Ferenc...)
  • népdalok, népzene
  • kortárs dal, zene
  • Színház- és filmművészeti alkotások
  • színpadi előadások
  • magyar film

Kézművesség, iparművészeti tárgyak

(pl. Zsolnay porcelán és kerámia)

Épített környezet


  • múzeumok, színházak, templomok, védett épületek
  • hidak

Találmányok, alkotások


  • magyar feltalálók találmányai
  • kézművességben, kézműiparban használt egyedi megoldások
  • a sportban alkalmazott egyedi megoldások

Néprajzi hungarikumok


  • Népi hangszerek
  • Népi munkaeszközök, építészeti megoldások, bútorok (pl. mohácsi busóálarc)
  • Népművészet (pl. matyó hímzés, kalocsai hímzés, keresztszemes hímzés)
  • Ősi magyar hitvilág 

Magyar hagyományok és ünnepek


  • Élelmiszerek (pl. magyar gulyás)
  • Ételek
  • Italok (pl. Unicum)
  • Gyógyhatású hungarikumok (pl. Szent-Györgyi Albert által izolált C-vitamin)




Őshonos és nemesített állatok

(pl. puli, rövidszőrű magyar vizsla, magyar szürke szarvasmarha, magyar racka juh, tyúk, mangalica)



Őshonos és nemesített növények

(pl. akácfa, kajszi, kerti majoránna)

Tájegységek






Az éjszaka szerelmeseinek


Budapesten 2001 óta léteznek az úgynevezett Romkocsmák. Ezek napjainkban már turisztikai látványosságnak számítanak: régi, üres telkeken, lerobbant, lebontásra váró bérházak, gyárak udvarán működő „ideiglenes” szórakozóhelyek. A bérlők a terület adottságait használják ki, kreatív ötletekkel feldobva, színesítve azt, így hagyva meg az eredeti jellegét.

Budapesten a VII. kerületben az alábbi helyeken találhatók romkocsmák:

Filter Klub – Almássy u. 1.

Nyitva tartás: K-CS: 19-04; P-SZ:19-05

A pince falai között egykor sok sör, képzőmővészeti és színházi megmozdulás folyt (ez utóbbiak sikerét takarja a jótékony homály), bár több éve nem mőködik már az Almássy téri Szabadidőközpont sem, de a pince maradt, most már Filternek hívják.

A boltozatot immár dzsungelnövényzet és a szagelszívó kanyargó csöve, a falakat pedig graffiti borítja, a romkocsmákból jól ismert kiszuperált bútorokon lehet üldögélni. A delejes tekintető képző-színház-és életmővészek helyét pedig szintén delejes tekintető zenészek vették át, de a lényeg maradt; olcsó a sör, állandó italakciókba futhatunk bele, lehet csocsózni, ismerjük a szomszéd asztalnál ülőket is.

A közönség változott, de a világmegváltó beszélgetések folyása ugyanaz maradt. No meg a színpad is, aminek szinte minden nap koptatja a deszkáját egy-egy csapat, leggyakrabban rock, ambient, de hallgathatunk skat, reggae-t, dubot, találkozhatunk a PASO Sound Systemmel is, a megrögzött Depeche Mode rajngókat pedig a Depeche klub várja péntekenként.

Doboz – Klauzál tér

Nyitva tartás: K-SZ: 17.00 - 6.00

A Doboz - udvarán a névadó piros doboz-konstrukcióval és Szőke Miklós Gábor világító szemű King Kong szobrával - az egyik legtrendibb enteriőrt tudhatja magáénak a hetedik kerületi romkocsmaélet amúgy sem fantáziátlan színterén. A majd 1000 négyzetméteres, közel 1500 embert befogadni képes szórakoztató komplexum minden centiméterét igényesen rendezték be – ennek megfelelően a Doboz prémium romkocsmaként aposztrofálja magát.


A fentebb említett Szőke Miklós Gábor így nemcsak az udvari központi installáció, hanem a homlokzat és a központi bár dekorációjáért is felelt, a Doboz ikonikus logóját, az ismert grafikus, Laki Eszter tervezte, aki több belvárosi szórakozóhely arculatának kialakításában vett már részt. Az italkínálat akkora, hogy nekünk legalábbis bártender kéne a megfelelő nedű kiválasztásához.
Az egykori bérház belső tereiben mindenki megtalálhatja a kedvére valót, vagy akár önálló házibulit is rendezhet az erre kialakított helyiségben.
Viszont a spontán bulizni vágyók tartsák észben a hely dress code-ját! Annak sem kell aggódnia, aki megéhezik szórakozás közben - a grillbár kínálata lefedi a pesti éjszaka aktuális kedvenceit, a hotdogtól a quasedillán át a hamburgerig.

Grandio Bár – Nagy Diófa u. 8.

Ez a szállás jutott eszembe a Nagy Diófa utcai kapualjon belépve; az egykori belső udvart oly sőrőn lepték el a lapulevél-szerő növények, hogy közöttük meghitt, szeparált zugokat alkotnak a lassan kötelező romkocsma-berendezési tárgyak; lepukkant, de átfestett kerti székek és asztalok. Felületes szemlélőként nem tudtam eldönteni, hogy a felsőbb szinteken lakók koedukált, vagy szeparált szobáikba vonultak e vissza, de az biztos, hogy a gangon legalább akkora élet folyt, mint a bokrok között. Használatba vették a földszinti ping-pong szobát is.


A burjánzó növényvilág az épített dekorációra is kihat; Vámos Rousseau-t idézi a bejárat, ütvefúróra hajazó óriás répa-szobor áll a placcon, mellé, a falra felfestve egy méretes ásó, feljebb, a homlokzaton gigantikus cseresznyék. A kortárs képzőmővészet mővelői is nyomot hagynak maguk után; szárnyas oroszlán frízek tekintenek elszántan maguk elé, maszkok, portrék a sarokban, festett vásznak lógnak az első emeletről, plüssállatok kerülnek vitatott beállításokba. Esteledik, helycsere és támadás; hostellakók nekivágnak a pesti éjszakának, a pesti éjszaka szereplői pedig beülnek a lapulevelek és leanderek közé. 

Szimpla Kert – Kazinczy u. 14.

Nyitva tartás: H-V:12 – 03


A Szimpla kert a pesti romkocsmák úttörője, igazi trenddiktáló, kulthely. Kétségkívül a legismertebb a helyiek és a turisták körében egyaránt.

Egy kis Szimpla-történelem: 2001 a kezdetek éve; a Kertész utcai kis Szimpla után születik meg a romkocsmák hőskorában a Szimpla kert a Király utcában. A kis Szimpla 2004/2005-ben az egykori Tőzraktér helyén üzemelt, a Szimpla kert pedig 2004 óta a Kazinczy utca 14-ben mőködik.
Bárhol is legyen, a Szimpla kert egyedi atmoszférája mindig rabul ejt - mostani kedvencünk a Trabantból kialakított asztal. Mi sem bizonyítja jobban, mint a Lonely Planet közönségszavazása , amelyen a Szimpla kert lett a világ harmadik legjobb bárja! A programkínálat éppoly sokszínő és egyedi, mint a hangulat;a saját forgalmazású filmekkel mőködő kertmozi, filmfesztiválok és kiállítások békésen megférnek a biciklis vásárokkal, vagy a megőrzésre, gyógyításra otthagyott szobanövényekkel. Ha repetáznál, figyelmedbe ajánljuk a Szimpla-hálózat többi tagját: a Kertész utcai Szimpla kávézót vagy Berlinben a Szimpla kávézót és a Badehaus Szimpla Musiksalont.

Ellátó Kert – Kazinczy u. 48.

Nyitva tartás: H-SZ:17-02; CS-P:17-04; SZ:18-04; V:18-02

A romkocsmák kerthelyiségekre éhes népe szájról szájra adja a híreket az újabb szabadtéri iszogatási lehetőségekről a hetedik kerületben. Most épp az Ellátó kert itt a legfrissebb versenyző - de berendezését, hangulatát tekintve éppoly otthonosan érezhetjük magunkat, mint a régebbi szomszédaiban.


Meleg délután, tonikot szürcsölve (itt még nem lehet kapni a romkocsma-sláger limonádét) elmélkedünk azon, hogy a dekoráció a Fecskére hajaz, kicsit emlékeztet a Kultiplex kerthelyiségére is. (Azt is sürgős volt porig rombolni - azóta is szemetes telek van a helyén).

De koncentráljunk az Ellátó kertre és annak vitathatatlan előnyeire, mint a csocsóasztal, valamint az ígéretesnek tőnő konyha tacoval és csirkeételekkel. Van egy hangulatos fedett helyiség is, amiben az igazi adu-ász, (egyelőre) a környék legkulturáltabb mosdója található...

Kőleves kert – Kazinczy u. 37-39.

Nyitva tartás: H-V: 12-02


Bár itallal egyensúlyozni a pult és a színesre festett kerti székek közt tavaly se volt egyszerő és idén sem az, a vastagon leszórt kavics miatt, a Kőleves kert mégis az egyik kedvenc belvárosi helyünk. A vendégeken végignézve, nem kerülik el az utca túloldalán lévő Táncmővészeti Főiskola növendékei, de több kiskorú is idehozza a szüleit - ők középen álló pult tetejéről lógó hintákat, vagy a játszósarkokat foglalják el délutánonként.

Estére előkerülnek a hamutartók, a pokrócok, megtelik a biciklitároló, a kocsmák népe belakja a helyet, egymásnak adják a falusi budira hajazó mellékhelyiség kilincsét. Az egészben van valami békés vidéki és meseszerő -mintha gyermekkorunk vidéki kocsmájáról (ahol a felnőtteknek sör és cigi, nekünk pedig fagyi vagy szörp járt) készült fényképet színezték volna ki és illesztették volna be a málló-épülő hétkerről szóló fényképalbum közepére.

Fogas ház – Akácfa u. 51.

Nyitva tartás: H-SZ:14-04; V:16-04

A Fogas ház fiatal kezdeményezés, 2009 nyarán nyitott meg, majd a nyári szezont követőenegy bő fél évre be is zárt. A helyszín felújítása és átalakítása után 2010 május végén újra megnyitotta a kapuit. A Fogas ház komolyan veszi a kulturális befogadótér koncepciót, ami hangsúlyosabb is a romkocsma funkciónál, hasonlóan a pár utcával arrébb lévő, egykori Tűzraktérhez.


A Fogasház a nyitása óta igazi kulturális befogadótérré nőtte ki magát, workshopok, beszélgetések, kiállítások, filmklubok vannak terítéken. E szimpatikus modell szerencsére fenntartható hosszú távon is, a kulturális tér és a romkocsma funkció jól megfér egymás mellett.

A Fogasház a második születésnapját kerthelyiség, a Fogas kert megnyitásával ünnepelte. A Fogasház a terjeszkedés érdekében társult az Instanttal, a szervezők ígérete szerint a kertben sem fogják hanyagolni a közösségi és kulturális programokat.

S ha már ide keveredtünk, érdemes az Akácfa utca 40-ben található Bangla Büfét, Magyarország első bangladesi kifőzdéjét felkeresni. A Bangla Büfénél kisebb kifőzdével még nem találkoztunk Pesten, nem is beszélve a meglehetősen szórakoztató - félig angolul és magyarul megírt honlapjukról.